marzenia

fotografia

malarstwo

pisanie

sport

wycieczki

hobby

pasja

Dowody słuszności w rehabilitacji...

rehabilitacja

18 gru 2023

uwżej gdzie idziesz
uwżej gdzie idziesz
uwżej gdzie idziesz
uwżej gdzie idziesz

Ostatnio często mówi się o UWAŻNOŚCI. Trochę jest to moda, która przeminie… Ale nie do końca, bo kwestia wyszła z nauki i jest poparta naukowymi dowodami na skuteczność i dobry wpływ na pracę, poziom stresu, zdrowie, układ nerwowy, oddechowy i… rehabilitację!


Autor: Krystian z Agere

Walczę #pomimo #niepełnosprawności. Dołącz do mnie i zapisz się do grupy Społeczność Pomimo spolecznosc.agere.org.pl


Bądź uważny


Chodzisz na rehabilitację ruchową? Świetnie! To droga do Twojego sukcesu.

Jeżeli jednak nie widzisz pozytywnych zmian — tak jak pisałem — to normalne. Rehabilitacja to droga z wybojami. Nie zawsze jest różowo. W dodatku musisz poczekać na postępy. Stwierdzone osobiście — CIERPLIWOŚĆ popłaca.

Jest jednak jeszcze druga strona medalu. Naprawdę trzeba skupić się na tym, co dzieje się w Twoim ciele, tu i teraz.


Uważność w rehabilitacji


Powinieneś zainteresować się tym tematem. A zaraz potem zacząć ĆWICZYĆ uważność. To taka „medytacja po zachodniemu”, przerobiona na modłę naukową i poparta eksperymentami.

W uważności można zając się emocjami, myślami, doznaniami…. No właśnie, przy rehabilitacji trzeba skupić się na doznaniach biegnących z ciała. Dokładniej rzecz ujmując na czuciu głębokim i tym co się dzieje wewnątrz.

Zadaj więc sobie pytania… Jak odczuwasz mięśnie, co się dzieje w brzuchu, jak to konkretnie przekłada się na pracę przepony i oddech? Bolą Cię stawy lub ścięgna przy konkretnym ruchu? Wyobraziłeś sobie kiedyś jak musi poruszać się mięsień i gdzie być, gdy prostujesz się lub podnosisz rękę?


Zbieraj dowody


Nie poprzestawaj jednak na tym. Po takiej sesji uważności zrób listę wszystkich odczuć.

Siądź nad kartką papieru lub przed komputerem, a nawet wykorzystaj możliwości komórki. Zapisz, jeden po drugim, wszystko co odczułeś. Dodaj oczywiście datę tych spostrzeżeń.

Zapisz też postępy, jakie uczyniłeś, jakie zauważyłeś podczas (dzisiejszej) rehabilitacji. Wszystko co Cię ucieszyło lub pozytywnie zaskoczyło. Nawet jeśli wcale tego nie oczekiwałeś. Zbieraj te informacje i na razie nie weryfikuj ich „przydatności”. Przyjdzie na to czas.

Lista, którą utworzyłeś, jest ważna. Zatytułuj ją „Dowody słuszności rehabilitacji”. Powinny się tu znaleźć wszelkie zmiany i postępy, te oczekiwane lub nie. Po jakimś czasie, na przykład po roku, przeczytaj tę listę i zobaczysz jak wiele zmieniło się i działo się dobrego z tygodnia na tydzień.


Znasz termin „uważność’, bądź nie — uważaj na niego :) To bardzo dobre narzędzie do oceny postępów rehabilitacji. Zwracaj uwagę na doznania biegnące z ciała tu i teraz, również podczas rehabilitacji. To ważne informacje dla Ciebie ale i dla… rehabilitanta!

Jeszcze ważniejsze jest notowanie postępów i zmian w Twoim ciele w wyniku rehabilitacji. Taka lista „dowodów słuszności rehabilitacji” pomoże Tobie w ocenie rehabilitacji w czasie. Bez niej może być Ci trudno.


(c) 2023 Agere Fundacja Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych
wykonane przez agencję kreacji internetowej Witryny Agere z ramienia Agere Fundacji
jesteś niepełnosprawny - możesz być jednym z kreatorów witryn

Witryna stworzona przy wykorzystaniu narzędzia do dizajnu framer.com i utrzymywana dzięki uprzejmości framer.com

agere fundacja aktywizacji osób niepełnosprawnych - więcej o agere na fundacja.agere.org.pl